За нас
Относно клуба
Ние сме клуб по Винг Чун в София, България.
Това е традиционно южно китайско бойно изкуство, занимаващо се с развиване на умения за близък ръкопашен бой. Традиционно то включва:
- самостоятелни базови формални упражнения
- форми: 3 на брой с голи ръце,
- 2 с оръжия – дългата тояга и пеперудовите ножове
- една на дървения манекен – общо 6
- упражнения по двойки с долепени ръце /чи-сао/
- договорени спаринг упражнения /различни дрилове/
- свободни чи-сао упражнения /го-сао/
- свободна практика за бой
Нашия клуб е известен с качествената базова работа и изпипване на всички детайли в гореспоменатите категории. Акцентите на всички упражнения са върху солидното развитие на специфичната за винг чун спирална, отскачаща и директно насочена сила /фа-дзин/.
- Започваща от краката
- засилвана от таза
- подкрепяна от ниските рамене
- насочвана през лактите
- изстрелваща се от вертикалните юмруци
- нокаутираща сила на удара,
- “еднопакетно сглобено тяло”
- стъпване и предаване на сила дори при най-малкото докосване,
- свободно протичащ поток от атаки с оптимален тайминг.
Всяка тренировка добавя по малко от нужните качества, носейки огромен “заряд” от физическа и душевна удовлетвореност на всички практикуващи. Това оправдава името на тази кун-фу система, а именно “вечна пролетна песен”, както се превеждат китайските йероглифи за Вин-чун! Точната дозирана сила при всяко движение позволява правилна трансформация при всички възможни реакции на другия. Така винаги атаката да може да продължи от точката, в която е прекъснала. Това е може би най-трудното за усвояване умение изискващо непрекъснати целенасочени усилия.
Иска се много добра кондиция на краката, за да могат да бъдат непрекъснато подкрепени атакуващите движения с ръце. Винг чун е подходящо за хора от двата пола, но за лица над 20 години, тъй като контрола на силата е есенциален. Много добре се приема от хора занимаващи се с някаква активна дейност или спорт, с установени навици и физическа дисциплина. Другите с по-уседнал начин на живот могат да достигнат до пикови нива на физическа активност за сравнително кратко време и така да внесат баланс в живота си.
Когато се тренира по двойки никой не превишава при контактните упражнения физическата сила на другия. Така се тренира непрекъснато с “жива” сила, а не с щанги и лостове, които не се отразяват добре на това, което правим. За нас е важно избягването на ненужни травми и наранявания! Индивидуалното развиване на силата обаче не се стопира, а се развива непрекъснато в:
- тежката круша,
- стенната пясъчна торбичка
- дървения манекен
- тоягата
Осигурено е и комплексно кардио от
- “бързото топче”,
- Ластика
- ножовете и др.
Човек дори и да няма афинитет към азиатските бойни дисциплини, за мен това е най-добрияж начин да се поддържа тялото във форма. Доста по-смислен от различните фитнес дисциплини и определено по-интересен от колективните отборни спортове. С уважение към всички бойни изкуства и различни съвременни спортове желая късмет и здраве за тези, които избират Винг чун кун-фу!
Данчо Цолов
